Nagroda HENRYK za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie teatru lalek

Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP w maju 2009r. ustanowił nagrodę HENRYK za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie teatru lalek. Jest to nagroda indywidualna, pragniemy każdego roku honorować nią wybitnych twórców z całego środowiska .

W tym roku – o czym z radością informujemy – laureatami nagrody są:

  1. Elżbieta Węgrzyn
  2. Grzegorz Kwieciński

Wręczenie statuetek Henryka, odbędzie się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ul. Jazdów 1 podczas spotkania z okazji uroczystych obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa w dniu 24 marca 2014 roku o godz. 12:00.

Patronem nagrody HENRYK jest Henryk Ryl (1911-1983) lider polskiego lalkarstwa, reżyser teatru lalek, dramaturg, teoretyk teatru, publicysta, nauczyciel, wieloletni redaktor pisma „Teatr Lalek, założyciel Teatru Lalek Arlekin w Łodzi (1948r.). Mocno zaangażowany w działalność społeczną na rzecz środowiska lalkarskiego oraz rozwój teatru lalek w Polsce. Był współzałożycielem i wieloletnim przewodniczącym Polskiego Ośrodka Lalkarskiego UNIMA. Dzięki niemu w 1950r. powstała Sekcja Teatrów Lalek SPATiF (obecnie ZASP), której przez wiele kadencji był przewodniczącym. Był on wybitną osobowością i ogromnym autorytetem w powojennym teatrze lalek. Statuetka zaprojektowana przez artystkę i rzeźbiarkę Annę Wszyndybył.

Ten wpis został opublikowany w kategorii zasp informacje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.