Pamięci  Waldemara Wilhelma

11 marca 2023r.  odszedł od nas kolega – WALDEMAR WILHELM, l. 87 ( urodzony 8.05.1935r w Piotrkowie Trybunalskim).

Absolwent Wydziału Reżyserii  łódzkiej PWSFTviT (1962). Pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im.A.Zelwerowicza.

Wykładowca, później dziekan ( ze stopniem docenta i profesora) na Wydziale Aktorskim  w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi (specjalizacja: ruch sceniczny, sztuki walki)), aktor i reżyser.

W l. 1975-76- reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. W. Bogusławskiego  w Kaliszu (1977-80 ) i Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).

Współpracował także  z   łódzkim Teatrem „Logos” – przy Kościele Środowisk Twórczych  (m.in. spektakl „Spowiedź w drewnie”).

Twórca i konsultant  układów szermierczych i sztuki walki – do wielu przedstawień teatralnych i filmów fabularnych ( m.in. słynny pojedynek Kmicica i Wołodyjowskiego w „Potopie” J. Hoffmana).

Popularyzator wiedzy o ruchu scenicznym (w tym szermierka, sztuki walki, tricki sceniczne) – wśród młodzieży szkolnej.

Wiele lat  -będąc dyrektorem teatru Pinokio – organizował na terenie swojego teatru  duże wystawy scenografii lalkowej pt.”Wakacje z lalkami” , czynne przez cały okres letni.

Za swoje dokonania artystyczne i zawodowe – został uhonorowany  Medalami „Zasłużony kulturze- Gloria Artis”: Srebrnym (2011r. ) i Złotym ( 2022r.).

                                                                                  Zarząd Łódzkiego Oddziału ZASP

Ten wpis został opublikowany w kategorii zasp informacje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.